RENCANA PELAKSANAAN
PEMBELAJARAN (RPP)
Satuan Pendidikan : SMA Negeri 3 Cilacap
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/semester : X / 2
Materi Pokok : Panatacara
Pembelajaran ke- : 4
Alokasi waktu : 2 x 45 menit
A. Kompetensi
Inti (KI)
KI
1 Menghayati
dan mengamalkan ajaran agama yang
dianutnya
KI
2 Menghayati
dan mengamalkan perilaku jujur, disiplin, tanggungjawab, peduli (gotong royong,
kerjasama, toleran, damai), santun, responsif dan pro-aktif dan menunjukan
sikap sebagai bagian dari solusi atas berbagai permasalahan dalam berinteraksi
secara efektif dengan lingkungan sosial dan alam serta dalam menempatkan diri
sebagai cerminan bangsa dalam pergaulan dunia
KI
3 Memaham,
menerapkan, menganalisis pengetahuan faktual, konseptual, prosedural berdasarkan
rasa ingintahunya tentang ilmu
pengetahuan, teknologi, seni, budaya, dan humaniora dengan wawasan
kemanusiaan, kebangsaan, kenegaraan, dan
peradaban terkait fenomena dan kejadian, serta menerapkan pengetahuan
prosedural pada bidang kajian yang spesifik sesuai dengan bakat dan minatnya
untuk memecahkan masalah
KI
4 Mengolah, menalar, dan menyaji dalam ranah konkret dan
ranah abstrak terkait dengan
pengembangan dari yang dipelajarinya di sekolah secara mandiri, dan mampu
menggunakan metoda sesuai kaidah keilmuan
B. Kompetensi
Dasar dan Indikator Pencapaian
Kompetensi
KD 1.3 Menerima, mensyukuri, menghayati, dan mengamalkan anugerah
Tuhan berupa bahasa Jawa dalam bentuk teks panatacara
indikator
1.3.1
Siswa mampu Menerima anugerah Tuhan berupa
bahasa Jawa dalam bentuk teks panatacara
1.3.2
Siswa
mampu
mensyukuri anugerah
Tuhan berupa bahasa Jawa dalam bentuk teks panatacara
1.3.3
Siswa
mampu menghayati dan mengamalkan anugerah Tuhan berupa bahasa Jawa
dalam bentuk teks panatacara
KD 2.3 Menunjukkan perilaku jujur, disiplin, tanggung jawab,
peduli (gotong royong, kerjasama, toleran, damai), santun, responsif, dan
proaktif dalam menggunakan bahasa Jawa melalui teks panatacara
Indikator
2.3.1 Siswa
mampu menunjukkan dalam menggunakan bahasa Jawa melalui
teks panatacara
2.3.2 Siswa
mampu disiplin
dalam menggunakan bahasa Jawa melalui teks panatacara
2.3.3 Siswa
mampu tanggungjawab dalam
menggunakan bahasa Jawa melalui teks panatacara
2.3.4 Siswa
mampu peduli
dalam menggunakan bahasa Jawa melalui teks panatacara
2.3.5 Siswa mampu santun dalam menggunakan bahasa Jawa
melalui teks panatacara
2.3.6 Siswa mampu responsif
dan proaktif dalam
menggunakan bahasa Jawa melalui teks panatacara
KD 3.3 Menelaah teks panatacara
Indikator
3.3.1
Siswa mampu mengidentifikasi struktur dan teks panatacara lisan maupun
tulisan.
3.3.2
Siswa mampu menganalisis pitutur luhur teks panatacara lisan
maupun tulisan.
3.3.3
Siswa mampu mengevaluasi relevansi dengan
masa kini pitutur
teks panatacara lisan maupun tulisan
KD 4.3 Membaca teknik teks panatacara
Indikator
4.3.1
Siswa mampu membaca teknik teks panatacara
4.3.2
Siswa mampu Menginterpretasi teks panatacara
4.3.3
Siswa mampu Memproduksi teks panatacara
4.3.4
Siswa mampu Menyunting teks panatacara
4.3.5
Siswa mampu Menyajikan teks panatacara
Tujuan Pembelajaran
Setelah
proses menggali informasi melalui berbagai fakta, menanya konsep, berdiskusi
atas fakta dan konsep, menginterprestasi,mengasosiasi, dan mengomunikasikan,
siswa dapat :
1.
Siswa mampu menunjukkan dalam menggunakan bahasa Jawa melalui
teks panatacara
2.
Siswa mampu disiplin dalam menggunakan
bahasa Jawa melalui teks panatacara
3.
Siswa mampu tanggungjawab dalam menggunakan bahasa Jawa
melalui teks panatacara
4.
Siswa mampu peduli dalam menggunakan
bahasa Jawa melalui teks panatacara
5.
Siswa
mampu santun dalam menggunakan bahasa Jawa melalui teks panatacara
6.
Siswa
mampu responsif dan proaktif dalam menggunakan bahasa Jawa melalui
teks panatacara
7.
Siswa mampu mengidentifikasi struktur dan teks panatacara lisan maupun
tulisan.
8.
Siswa mampu menganalisis pitutur luhur teks panatacara lisan
maupun tulisan.
9.
Siswa mampu mengevaluasi relevansi dengan
masa kini pitutur
teks panatacara lisan maupun tulisan
10. Siswa
mampu membaca
teknik teks panatacara
11. Siswa
mampu Menginterpretasi teks panatacara
12. Siswa
mampu
Memproduksi teks panatacara
13. Siswa
mampu
Menyunting teks panatacara
14. Siswa
mampu
Menyajikan teks panatacara
C. Materi
Ajar
1.
Fakta
Teks panatacara
2.
Konsep
Pangertene
panatacara
3.
Prinsip
a.
Unsur
panatacara
b.
Teknik
maca panatacara
4.
Prosedur
Cara
nulis lan tuladha panatacara
D. Pendekatan
dan Metode Pembelajaran
-
Pendekatan
:
Scientific
-
Model
Pembelajaan : Inquiry, Project Based
Learning, Discovery Learning
-
Metode
: inkuri, diskusi, praktek,
penugasan (bisa disesuaikan)
E. Media
dan Sumber Belajar
Media
: player VCD, CD/VCD,
power point
Alat : LCD,
Laptop, Teks Panatacara
Sumber
Belajar :
1.
Widaryatmo,
Gandung dkk. 2013. Prigel Basa Jawa Jilid
1. Jakarta: Erlangga
2.
Sasangka,
Sry Satriya TW. 2011. Paramasastra Gagrag
Anyar Basa Jawa. Jakarta: Paramalingua
3.
Darminto,
dkk. 2010. Kamus Besar Bausastra Jawa. Jakarta:
Kharisma
4.
Tuladha
Jangkep Panatacara
5.
Internet
F. Kegiatan
Pembelajaran
Kegiatan
|
Deskripsi
|
Alokasi
Waktu
|
Pendahuluan
|
1. Orientasi
/Pembukaan
-
Guru
membuka pembelajaran dengan berdoa, salam, dan menanyakan siswa yang tidak
hadir
2. Apersepsi
-
Guru melakukan apersepsi untuk
mengaitkan materi yang telah dikuasai siswa dan yang akan dipelajari
-
Siswa
menerima informasi tentang materi panatacara
3. Motivasi
-
Guru
memotivasi siswa
-
Siswa
menerima informasi kompetensi, tujuan, dan manfaat mempelajari panatacara
4. Pemberian
acuan
-
Siswa
menerima informasi sumber belajar yang bisa digunakan
|
5’
|
Kegiatan Inti
|
Mengamati
·
membaca
contoh teks panatacara
·
mencermati
uraian yang berkaitan dengan struktur
dan kaidah panatacara
Menanya
·
mempertanyakan
kawruh kagunan basa: yogyaswara,
tembung entar, rura basa, panyandra, atau pepindhan
· membuat pertanyaan yang
berhubungan dengan isi teks panatacara
Mengumpulkan
informasi
·
menemukan
pokok-pokok isi yang terkandung di dalam panatacara
Mengasosiasi
·
menganalisis
struktur dan kaidah
·
mendiskusikan
penggunaan kawruh kagunan basa: yogyaswara, tembung entar, rura basa,
panyandra, atau pepindhan
Mengomunikasikan
·
membacakan
teks panatacara sesuai dengan
kaidah
|
75’
|
Penutup
|
1.
Siswa
mengumpulkan tugas materi yang telah dipelajari
2.
Siswa
merefleksi penguasaan materi yang telah dipelajari dengan membuat catatan /
rangkuman / kesimpulan
3.
Siswa
mendengarkan arahan guru tentangrencana pembelajaran guru pada
pertemuan yang akan datang
|
10’
|
Soal
tes lisan
1. Apa kang kok ngreteni babagan panatacara?
2. Jlentrehna unsur-unsure panatacara!
3. Aweha panemu tumrap andharan
wos surasane panatacara kang dijlentrehake dening kancamu!
No
|
Nama Siswa
|
Kinerja
Presentasi
|
Jumlah Skor
|
Nilai
|
||
|
||||||
kelancaran
|
Kebahasaan
|
sistematis
|
|
|
||
1. 1
|
Ahmad
|
2
|
3
|
3
|
8
|
2,8
|
2
|
Alfiah
|
3
|
3
|
3
|
9
|
3
|
2. 3
|
|
|
|
|
|
|
3. 4
|
|
|
|
|
|
|
4. 5
|
|
|
|
|
|
|
Keterangan
pengisian skor
4.
Sangat tinggi
3. Tinggi
2.
Cukup tinggi
1.
Kurang
4. Wacakna panatacara kasebut ing
ngarep klas!
No
|
Nama
|
Cethaning
pangucap
(10-20)
|
Warna
swara
(10-20)
|
Irama
(10-25)
|
Penjiwaan
(1-5)
|
1
|
Ahmad
|
3
|
3
|
2
|
3
|
2
|
Alfiyah
|
3
|
3
|
2
|
3
|
3
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
Ket :
1 : tidak
baik :
< 60
2 : cukup baik : 61 – 70
3 : baik :
71 – 80
4 : sangat baik : 81 – 100
Soal
tes tertulis
5. Gaweya panatacara kanthi tema
kang wis ditemtokake!
No
|
Nama
|
Keaslian
(1-5)
|
Diksi
(1-5)
|
Keruntutan
(1-5)
|
Isi
(1-5)
|
1
|
Ahmad
|
2
|
3
|
3
|
3
|
2
|
Alfiah
|
3
|
3
|
2
|
3
|
3
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
Ket :
1
: tidak baik : 1 – 4
2
: cukup baik : 5 – 10
3
: baik : 11 – 15
4
: sangat baik : 16 – 20
Kunci soal
1.
Panatacara
kerep uga diarani denign babrayan agung minanga panatacara pambyawara, pranata
adicara, pranata titilaksana, pranata laksitaning adicara utawi Master of
Ceremony (MC). Regeng, nges lan orane sawijining adicara iku sebagean gehde
dadi tanggungjawabe pranatacara. Pranatacara kuwi sawijining paraga(wong) sing
duwe jejibahan nglantarake titilaksana (lakune) sawijining upacra adat.
2.
Salam
pambuka, puji syukur, sapa aruh, ancasing gati, panutup, lan salam penutup.
3.
Kawicaksanan
4.
Kawicaksanan
LAMPIRAN
1. Pangertene
panatacara
Panatacara kerep
uga diarani dening babrayan agung minangka panatacara pambywara, pranata
adicara, pranata titilaksana, pranata laksitaning adicara utawi Master of
Ceremony (MC). Regeng, nges lan orane sawijining adicara iku sebagean gehde
dadi tanggungjawabe pranatacara. Pranatacara kuwi sawijining paraga(wong) sing
duwe jejibahan nglantarake titilaksana (lakune) sawijining upacra adat
temanten, kesripahan, resmi/ formal, pepanggihan (pertemuan), pajamuan (pesta),
pangaosan utawa pentas (show) lan sapanunggale. Kaya dene ing acara
upacara adat temanten Jawa, pranatacara kajibah nglantarke titilaksana (lakune)
adicara ijab, pawiwahan lan pahargyan. Senadyan kaya mengkono kadhangkala ijab
(jab Kabul) madeg dhewe ora gandheng karo adicara pawiwahan lan pahargyan
(resepsi) temanten. Dene yen ing upacara kasripahan (kematian) juru
panitilaksana (pranatacara) nglantarake upacara mbudhalake layon saka omah
menyan sarean (kuburan).
2. Perangan
teks panatacara
Minangka kanggo
ancer-ancer yen kanggo gawe ngrengrengan teks panatacara parasiswa kudu
weruh pokok-pokok teks panatacara mau. Dene pokok (batang tubuhe) teks pranata
cara, yaikut:
a.
Salam
pambuka. Salam pambuka kanthi tembung, “Asalamualaikum Warahmatullah
wabarokatuh” (tumrap wong Islam), utawa tembung “nuwun kawula nuwun”.
b.
Puji
sykur konjuk marang Gusti ingkang Maha Kuwasa sarta ngaturake sholawat salam
konjuk marang kanjeng Nabi Muhammad
c.
Sapa
aruh. Sapa aru utawa aruh-aruh marang kabeh para tamu unddangan. Anggone sapa
aruh mau diwiwiti saka wong sing paling tua nganti marang sing enom, saka sing
pangkate luwih dhuwur nganti sing endhek.
d.
Ancasing
gati. Ancasing gati yaiku apa kang dadi tujuan saka adicara kang diadani
(dilaksanakan) ing wektu iku paraga pranatacara kudu weruh kanthi gamblang
ngenani adicacaaapa sing diangit dening panatacara kudu klop karo panyuwune
sing duwe gawe, sarta kudu klop karo swasanane serta cundhuk karo tatanan adat
kang ana ing bebrayan (masyarakat) kono.
e.
Panutup.
Ing perangan panutup iki prantacaara nggatur marang para rawuh mungguh acara
kang dirantam, sarta ngajak ngenut lakuning pahagyan kanthi kepenak
f.
Salam
penutup.
3. Unsur-unsur
panatacara
Sarat Panatacara
Kanthi gladhen
lan sarat laku pitung perkara. Dening Rama Sudi Yatmana (1989:1) di jlenterhake
kanthi aran Saptama Pangolahing Raga, yaiku:
a.
Magatra, yaiku bleger wewujudane
rupa, adining sastra lan nyandang penganggo kang trep, pantes lan jangkep.
Solah bawa sing luwes lan ora digawe-gawe
b.
Malaksana, mlaku samlaku, sapecak
sajangkah ditata runtut, luwes mrabawani, ora ingah-ingih lan ora wigah wigih
sarta ora ngisin-ngisini
c.
Mawastha, ngadeg jejeg, ora kendo, ora
dhoyong
d.
Maraga: ora grogi, ora wedi, ora
gmeeter, anteb lan anteng obahe wawak, sirah, gulu, siku, asta lumrahe samadya
ora katon ndhangak tangan kudu bisa nambahi cetha paa kagn diucapake.
e.
Malaghawa, trampil kepara trengginas,
cag ceg, lancar, gancar, sembada ing karya. Ora ngleler nangin uga ora katon
grusa grusu
f.
Matanggap, tanggap ing sakabehe
swasana, sarta bisa andayani regenge swasana. Mula pranata cara uga bsa gawe
gumrengsenge swasana prasat bisa aweh tetamba tumrap wong kang nandhang susah/
sungkawa
g.
Mawwat: anteb, mantebm ngentasi
purwa, madya lan wasaning karya. Dadi pranata cara kudu bisa ngedhaleni acara
wiwit kawitan, tengahan, lan pungkasane acara kanthi manteb lan sampurna. Aja
nganti ana acara kagn kececer keliwatan uwal saka rantaman
4. Teknik
maca panatacara
Sajroning
macakake panatacara mbutuhake kaprigelan supaya kang ngrungokake isa rumangsa
seneng lanpranatacarane gampang dingreteni. Kaprigelan kasebut kaya andharan
iki.
1)
Nggunakake
pangucap kang trep
2)
Pamedhote
ukara kang trep
3)
Nggunakake
intonasi, nada, lan tekanan kang trep
4)
Ngreteni
tandha wacan kanthi trep
5)
Swara
kang cetha
6)
Ngatur
alon lan cepete pamaca
7)
Ngolah
treping mlebu wetuning napas
8)
Mahami
wacan
9)
Percaya
marang dhiri pribadi
5. Tuladha
teks panatacara
PAHARGYAN
PENGANTEN
Ass. Wr. Wb
Kasugengan,
rahmat saha berkah dalem Gusti ingkang Maha Agung mugi tansah kajiwa kasarira
dening para tamu ingkang minulya.
Nuwun, para sesepuh, para
pinisepuh ingkat dahat
kinabekten. Para pangembating
praja ingkang tuhu sinudarsana.Bapak-bapak Ibu-ibu, para rawuh kakung miwah
putrid ingkang dahat kinurmatan.
Inggih awit
saking keparengipun Bapak…….. sekaliyan, kula kapitados ndherekaken lampahing
adicara pahargyan prasaja ing kalenggahan punika.
Dene wigatosing
sedya, Bapak…….sekaliyan kersa
mahargya putra penganten
sarimbit, inggih punika……….., putra-putrinipun Bapak Ibu…….., saha nakmas…………, putra kakungipun Bapak……..sekaliyan
ing pidalem ing…………..
Awit saking
pangestunipun para rawuh sedaya, putra kekalih sampun kaleksanan nindakaken
akad nikah kanthi wilujeng, nalika wau wonten ing……..
Para rawuh
ingkang minulya, keparenga kula ngaturaken reroncening adicara, ingkang sampun
rinancang dening sedaya keluwarga.
a.
Adicara
ingkang sepisan inggih menika pambuka.
b.
Adicara ingkang
kaping kalih, inggih
menika atur pambagya
saking keluwarga.
c.
Ndhungkap
adicara ingkang kaping tiga
inggih menika paring
sabda saking keluwarga penganten kakung.
d.
Kalajengaken adicara
ingkang kaping sekawan
inggih menika atur pangandikan saking keluwarga pengantin
putri.
e.
Tataran
adicara ingkang kaping gangsalinggih menika sabdatama utawi ular-ular.
f.
Adicara
ingkang pungkasan inggih menika panutup.
Para rawuh
ingkang dahat kinurmatan,
minangka pambukaning pahargyan
menika sumangga kula dherekaken sesarengan maos Basmallah. Dene para rawuh
ingkang ngrasuk agama
sanes, kula sumanggakaken
miturut kapitadosanipun piyambak. Sumangga kula dherekaken.
6.
Tuladha
panatacara tema tinamtu
Penilaian Proses dan Hasil Belajar
No
|
Nama
|
Kejujuran
|
Kedisiplinan
|
Tg.jawab
|
Santun
|
1
|
Ahmad
|
3
|
3
|
3
|
3
|
2
|
Alfiah
|
3
|
3
|
3
|
4
|
3
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
Ket :
Siswa
yang jujur, disiplin, bertanggung jawab, dan bersikap santun : 1
Siswa
yang tidak jujur, disiplin, bertanggung jawab, dan bersikap santun : 0
Nilai 4 = Sangat baik, 3= baik, 2 =
cukup baik, 0-1 = kurang
Penilaian
Hasil
-
Teknik : Tes Lisan, Produk, dan Kinerja
-
Bentuk : Penugasan mendengarkan, berdiskusi,
menulis dan membaca
panatacara
-
Instrumen : Tes dan Nontes
-
Kunci dan Pedoman penskoran
LEMBAR KERJA SISWA
I.
Ing ngisor iki ana wangsulan sing bener, pilihen!
1. Hamedhar
pangandikan kang surasane macakake rut reroncening acara yaiku ….
a.
wara-wara d. pranatacara
b.
pambagyaharja e. dhagelan
c.
pasrah
2. Nalika
ngrungokake pasrah penganten, ana pratelan :
Dhumateng para
sesepuh pinisepuh ingkang pantes pinundhi-pundhi.
Para
tamu kakung putrid ingkang winantu ing pakurmatan.
Pratelan
iku kalebu perangane tanggap wacana, kang diarani ….
a.
pambuka
b.
surasa
c.
basa
d.
panutup
e.
ringkesan
3. Ngrungokake
tanggap wacana pasrah penganten, kang makarya masrahake iku saka ….
a.
penganten
putri d.
panata cara
b.
penganten
lanang e.
pambyawara
c.
sesulih
kang duwe gawe
4. Sugeng
siyang, Assalamu’alaikum, katentreman saha kawilujengan mugi katumrapan
dhumateng panjenengan sedaya. Tuladha iku diarani….
a.
salam
pambuka d.
panutup
b.
pambuka
e.
salam panutup
c.
surasa
5. Dudutan,
pangarep-arep, lan ngaturake luput anggone matur iku perangan tanggap wacana
kang diarani ….
a.
salam
pambuka c. surasa e. salam panutup
b.
pambuka
d. panutup
II.
Tindakna dhawuh iki!
1.
Gaweya acara pahargyan perpisahan sekolah!
Cilacap,
Januari 2015
Kepala SMA Negeri 3 Cilacap Guru Mata
Pelajaran
Supangat, S.Pd, M.M Mugiarso,
S.Pd
NIP 19590405 198203 1 015 NIP
19831204 200903 1 005
Terima kasih. Ini sangat membantu
BalasHapus